Like Us On Facebook

GHSA announces region realignments

The Georgia High School Association has announced alignments for the 2020-21 and 2021-22 academic years. In Class A, all private schools will be moved into Private Class A, where they will have eight regions. Public Class A will also have eight regions. This will mean that four teams from each region will get into the playoffs for the major sports, starting next year, eliminating the power ratings.

In Region 2-A, Telfair County and Wilcox County moved into the new Region 4-A, and Region 2-A gained McIntosh County Academy. These changes will be effective next season. That means Atkinson County will have four non-region games in football the next two seasons (currently, they have three).

Class AAAAAAA
Region 1
Camden Co.
Colquitt Co.
Lowndes
Tift Co.
Region 2
Campbell
East Coweta
McEachern
Newnan
Pebblebrook
Region 3
Harrison
Hillgrove
Marietta
North Cobb
North Paulding
Walton
Region 4
Brookwood
Grayson
Newton
Parkview
Shiloh
South Gwinnett
Region 5
Alpharetta
Cherokee
Etowah
Milton
Roswell
Woodstock
Region 6
Forsyth Central
Gainesville
Lambert
North Forsyth
South Forsyth
West Forsyth
Region 7
Archer
Berkmar
Discovery
Dunwoody
Meadowcreek
Norcross
Region 8
Collins Hill
Duluth
Mill Creek
Mountain View
North Gwinnett
Peachtree Ridge
 
Class AAA
Region 1
Appling Co.
Brantley Co.
Liberty Co.
Long Co.
Pierce Co.
Tattnall Co.
 
Region 2
Americus-Sumter
Central (Macon)
Crisp County
Jackson
Mary Persons
Peach Co.
Pike Co.
Rutland
Upson-Lee
Westside (Macon)
 
Region 3
Beach
Groves
Johnson (Sav.)
Savannah
Sav. Arts Academy
Southeast Bulloch
Windsor Forest
 
Region 4
Cross Creek
Harlem
Hephzibah
Morgan Co.
Richmond Academy
Thomson
Westside (Augusta)
 
Region 5
Carver (Atlanta)
Cedar Grove
Douglass
GAC
Redan
Salem
Sandy Creek
Westminster
 
Region 6
Adairsville
Coahulla Creek
LaFayette
Lakeview-Ft. Ogle.
Murray Co.
North Murray
Ringgold
Rockmart
Sonoraville
 
Region 7
Cherokee Bluff
Dawson Co.
Gilmer
Lumpkin Co.
North Hall
West Hall
White Co.
 
Region 8
East Jackson
Franklin Co.
Hart Co.
Monroe Area
Oconee Co.
Stephens Co.
Class AAAAAA
Region 1
Houston Co.
Lee Co.
Northside (Warner Robins)
Valdosta
Region 2
Bradwell Institute
Brunswick
Effingham Co.
Glynn Academy
Richmond Hill
South Effingham
Statesboro
Region 3
Alcovy
Evans
Grovetown
Heritage (Conyers)
Lakeside (Evans)
Rockdale Co.
Region 4
Hughes
Lakeside (Atlanta)
Lovejoy
Morrow
North Atlanta
Tucker
Westlake
Region 5
Alexander
Carrollton
Dalton
Douglas Co.
East Paulding
Paulding Co.
Rome
South Paulding
Region 6
Allatoona
Kell
Kennesaw Mountain
Lassiter
Osborne
Pope
South Cobb
Sprayberry
Wheeler
Region 7
Cambridge
Centennial
Chattahoochee
Creekview
Johns Creek
River Ridge
Riverwood
Sequoyah
Region 8
Buford
Central Gwinnett
Dacula
Denmark
Habersham Central
Lanier
Winder-Barrow
Class AA
Region 1
Berrien
Cook
Early Co.
Fitzgerald
Thomasville
Worth Co.
 
Region 2
Bacon Co.
East Laurens
Jeff Davis
Swainsboro
Toombs Co.
Vidalia
Woodville-Tompkins
 
Region 3
Bleckley Co.
Dodge Co.
Lamar Co.
Monticello
Northeast
Southwest
Washington Co.
 
Region 4
Butler
Glenn Hills
Jefferson Co.
Josey
Laney
Putnam Co.
 
Region 5
Bremen
Callaway
Haralson Co.
Heard Co.
Temple
 
Region 6
Columbia
KIPP Atl. Collegiate
Lovett
McNair
South Atlanta
Stillwell Arts
Therrell
Towers
Washington
 
Region 7
Chattooga
Coosa
Dade Co.
Gordon Central
Model
Pepperell
 
Region 8
Banks Co.
Elbert Co.
Fannin Co.
Oglethorpe Co.
Rabun Co.
Riverside Military
Union Co.
Class AAAAA
Region 1
Coffee
Veterans
Ware Co.
Warner Robins
Wayne Co.
Region 2
Griffin
Harris Co.
McIntosh
Northgate
Northside, Col.
Starr’s Mill
Whitewater
Region 3
Banneker
Creekside
Drew
Forest Park
Jonesboro
Mundy’s Mill
Tri-Cities
Woodward Acad.
Region 4
Dutchtown
Eagle’s Landing
Jones Co.
Locust Grove
Ola
Stockbridge
Union Grove
Woodland, Stock.
 
Region 5
Chamblee
Clarkston
Cross Keys
Decatur
Lithonia
M.L. King
Southwest DeKalb
St. Pius
Stone Mountain
 
Region 6
Chapel Hill
Grady
Jackson, Atlanta
Lithia Springs
New Manchester
North Springs
Villa Rica
 
Region 7
Blessed Trinity
Calhoun
Cartersville
Cass
Hiram
Northview
Woodland, Cart.
 
Region 8
Apalachee
Clarke Central
Eastside
Greenbrier
Jackson Co.
Johnson, Gaines.
Loganville
Walnut Grove
Class A Private
Region 1
Deerfield-Windsor
First Presbyterian
Mount de Sales
Stratford Academy
Strong Rock Christ.
Tattnall Square
Region 2
ELCA
Landmark Christian
Our Lady of Mercy
Whitefield Academy
Region 3
Aquinas
Calvary Day
Savannah Christian
Sav. Country Day
Region 4
Brookstone
Heritage (Newnan)
Pacelli
Trinity Christian
Region 5
Hebron Christian
Holy Innocents’
Mt. Pisgah Christ.
Mount Vernon
Pace Academy
Providence Christ.
Wesleyan
Region 6
Fellowship Christian
King’s Ridge Christ.
Lakeview Academy
Pinecrest Academy
St. Francis
Region 7
Christian Heritage
Darlington
Mt. Paran Christian
North Cobb Christ.
Walker
Region 8
Athens Academy
Athens Christian
George Walton
Loganville Christian
Prince Avenue
Class AAAA
Region 1
Bainbridge
Cairo
Dougherty
Monroe
Thomas Co. Central
Westover
 
Region 2
Carver (Columbus)
Columbus
Hardaway
Jordan
Kendrick
LaGrange
Shaw
Spencer
Troup
 
Region 3
Benedictine
Burke Co.
Islands
Jenkins
New Hampstead
 
Region 4
Baldwin
Howard
Perry
Spalding
West Laurens
 
Region 5
Fayette Co.
Hampton
Luella
McDonough
Mount Zion (Jones.)
North Clayton
Riverdale
 
Region 6
Arabia Mountain
Druid Hills
Hapeville Charter
Marist
Mays
Miller Grove
Stephenson
 
Region 7
Cedartown
Central (Carrollton)
Heritage (Ringgold)
Northwest Whitfield
Pickens
Ridgeland
Southeast Whitfield
 
Region 8
Cedar Shoals
Chestatee
East Hall
Flowery Branch
Jefferson
Madison Co.
North Oconee
 
Class A Public
Region 1
Baconton Charter
Brooks Co.
Calhoun Co.
Miller Co.
Mitchell Co.
Pataula Charter
Pelham
Randolph-Clay
Seminole Co.
Terrell Co.
Region 2
Atkinson Co.
Charlton Co.
Clinch Co.
Irwin Co.
Lanier Co.
McIntosh Co. Academy
Turner Co.
Region 3
Bryan Co.
Claxton
Emanuel Co. Inst.
Jenkins Co.
Johnson Co.
Metter
Montgomery Co.
Portal
Screven Co.
Treutlen
Region 4
Dooly Co.
Dublin
Hawkinsville
Telfair Co.
Twiggs Co.
Wheeler Co.
Wilcox Co.
Region 5
Central (Talbotton)
Chattahoochee Co.
Greenville
Macon Co.
Manchester
Marion Co.
Schley Co.
Stewart Co.
Taylor Co.
Region 6
Armuchee
B.E.S.T. Academy
Bowdon
Gordon Lee
Mount Zion (Carroll)
Trion
Region 7
ACE Charter
Crawford Co.
Georgia Military
Glascock Co.
Hancock Central
Wilkinson Co.
Region 8
Commerce
Greene Co.
Lincoln Co.
Social Circle
Towns Co.
Warren Co.
Washington-Wilkes

Leave a Comment